13. 3. 2008
Donutil se promění v prospěchářského Don Juana   (www.novinky.cz)
Praha - Don Juan putuje literaturou už čtyři století, nejslavnější divadelní zpracování ale zůstává to Moliérovo. K němu sáhlo i Národní divadlo a ve čtvrtek ho s Miroslavem Donutilem v hlavní roli představí v premiéře.

První scéna ho slibuje inscenovat nejen jako jedno z nejklasičtějších dramat na světě, ale především jako kritickou zprávu o současnosti. Na plakátech je uvedeno heslo "don util" - což skrývá nejen jméno protagonisty, ale také odkazuje k tématu prospěchářství

Podle šéfa činohry Michala Dočekala Národní hru uvádí právě pro její aktuálnost; prý pro ni uzrál ten správný čas. Don Juan není jen erotickým mýtem, po němž podle některých psychologů touží všechny ženy nezávisle na době a místě, ale obrazem svůdné doby, která šikovným nabízí neomezené možnosti.

Don Juan střídá manželky, nevěří v Boha, nemá svědomí a jedná pokrytecky. Jeho příběh začíná momentem svatby s krásnou Elvírou, kterou ovšem brzy stejně jako mnoho žen před ní opouští. Elvíra se ale odmítá vzdát, Dona Juana při útěku dostihne a snaží se ho přimět k návratu.

Don Juan však na její prosby neslyší, nepomohou přímluvy sluhy Sganarela ani otce Dona Luise.  V další linii rozehrává tragickou etudu: pokouší osud a provokuje sochu Komtura, kterého v minulosti sám zabil. Nakonec je za své hříchy potrestán a propadne peklu.

"Přetvářka je teď v módě -  a co je v módě, je ceněno jako přednost. O každém budu soudit předem špatně, dobré mínění si nechám pouze o sobě. A běda, když se o mě někdo sebeméně otře, nikdy mu to neodpustím a ve svém srdci si ponechám jen nesmiřitelnou zášť," říká o sobě hlavní hrdina na jevišti.