11. 12. 2007
Vánoce odstartuje Donutil u vína   (MF DNES)
Za okny bude vrcholit nevlídné adventní počasí, z obrazovky zasvítí slunce nad vinohrady. Komediální cyklus 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem, tentokrát na téma Vinaři, se vysílá v předvečer Štědrého dne, v neděli 23. prosince na ČT1.

Za okny bude vrcholit nevlídné adventní počasí, z obrazovky zasvítí slunce nad vinohrady. Komediální cyklus 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem, tentokrát na téma Vinaři, se vysílá v předvečer Štědrého dne, v neděli 23. prosince na ČT1.

V závěrečných titulcích stojí Donutilova vzpomínka: Věnováno mému tatínkovi, který měl rád víno.

Krásná krajina, veselí lidé
"S vinařskou látkou přišel sám Miroslav Donutil, tři povídky napsal Miroslav Sovják a výsledných devadesát minut, rozsahem celovečerní film, jsme natočili na počest dobrého moravského vína za patnáct dní v ráji vinařů pod Pálavou," shrnul na včerejší předpremiéře režisér Zdeněk Zelenka.

Od prvních diváků sklidil spolu s Donutilem potlesk a od kolegy Františka Filipa dokonce pochvalu, že prý na něj po dlouhé době dýchla pohoda.

"To jsme si přáli, snad se vánoční rozpoložení sejde s náladou jako z Provence," doufá Zelenka.

"Víno tam je skvostné, krajina krásná a lidé veselí," popsal své zážitky Donutil. Na rozdíl od některých minulých dílů cyklu nestřídal mezi vinnou révou žádné bláznivé převleky, jen občas využil znalost nářečí, které má jako rodilý Moravan v malíčku. Jeho hrdinové se však přesto navzájem liší.

V úvodní epizodě Poslední deci hraje vinaře – zapřisáhlého starého mládence, který na cyklostezku vedoucí kolem vinohradu sype hřebíky a bezradným dámám pak nabízí opravu prasklé duše i potěchu těla.

Až jednou se Oldřich Vlach a Pavel Zedníček alias jeho kamarádi z hospody domluví, že Casanovu ze sklípku ožení – a vzápětí se na stezce objeví nádherná blondýnka.

Končí se červeným
Také v druhé povídce Indiánské víno hraje Donutil vinaře, ale tomu nejde o slečny, nýbrž o vylepšení odbytu. Protože o kvalitní víno není zájem, začne míchat přeslazenou, leč úspěšnou směsku s nálepkou Che Guevary a slibovanými zázračnými účinky.

Ty se opravdu dostaví, i když nikoli u lidí, takže hrdina spolu se sousedem, kterého hraje Miroslav Táborský, založí zbrusu nový "vinný" byznys.

Závěrečný příběh znamená pro Donutila změnu. Do vinařské rodiny, kterou ztělesňují Svatopluk Skopal a Simona Postlerová, přijíždí coby městský pan docent postarší nápadník jejich mladičké dcery.

Jenže brzy vyjde najevo, že "dědek z Prahy" má slabost pro venkov, traktory, a hlavně pro svou budoucí tchyni.

"V povídkách se začíná vínem bílým a končí červeným, což má logiku. Každý majitel sklepa vám na závěr nalije červeného, čímž dává velice nenásilně najevo, že už máte vypadnout – a že jsme takových ochutnávek absolvovali!" přiznal Donutil.

Potvrdil také, že na rozdíl od běžných zvyklostí se při natáčení používalo opravdové víno, nikoli nealkoholické náhražky.

"Na tom jsme si dost trvali, rybízové džusy se mi ve vinařském kraji opravdu příčily. Občas víno při práci pomáhalo, občas ji znesnadňovalo. Už proto, že režisér Zelenka rád záběry opakuje," líčil Donutil náročnou ochutnávkovou scénu se Skopalem či obětavost Táborského, kterému naléval onu "indiánskou" směsku.

Donutil však divákům ČT připije i den po vinařských komediích. Jakmile skončí štědrovečerní pohádka a Rybova mše, vysílají se Veselé vánoční (pří)hody, v nichž bude herec hostit své kolegyně Jiřinu Jiráskovou, Ivu Janžurovou a Jiřinu Bohdalovou, hrdinky slavné komedie Světáci, které doplní trio sportovců – Roman Šebrle, Jiří Novák, Jaromír Blažek – a písně u cimbálu.