11. 10. 2007
Miroslav Donutil v roli detektiva pookřál   (iDNES.cz)
Třikrát se Miroslav Donutil stane prvorepublikovým inspektorem Klubíčkem, slavným hrdinou knižních detektivek z dílny Emila Vachka. Poprvé v příběhu Muž a stín, který ČT 1 uvede v neděli. "Já mám tu dobu strašně rád," říká herec o 30. letech, v nichž se případy odehrávají.

Muž a stín představuje krimi docela jiného typu než současné západní seriály. Tedy starosvětskou, salonní, kavárenskou i šantánovou, rázovitou retrodetektivku z kulis dávné Prahy, ve které mají prostor drobné figurky s výraznými herci Miroslavem Táborským a Jiřím Strachem či humor typu "Žiju z renty. Pohodlné, ale nudné".

Donutil se tu setkal také se svým kolegou z třetí řady Četnických humoresek Tomášem Töpferem, jenž představuje jednoho z podezřelých, vdovce po zavražděné lichvářce. Během pátrání Klubíčko narazí rovněž na galantní romanci spojenou s vydíráním, kterou vyřeší  jako taktní kavalír.

"Řekl bych, že z proslulých světových detektivů bude Klubíčkovi asi nejblíže Hercule Poirot," uvažuje Donutil o svém staromládeneckém hrdinovi milujícím soukromí.

"Ale v jeho postavě se dá najít směs prvků typických pro celou školu dobové detektivky. Má v sobě i kus rozšafného rady Vacátka z Hříšných lidí města pražského," vysvětluje Donutil, který v Klubíčkově roli zjevně pookřál. Proč?

Éra noblesy
"Já  prostě miluju první republiku, éru slušnosti a pohody, která dýchá i z Četnických humoresek," opakuje herec. "Když si připomínám, jak ohromně byli tehdy lidé zdvořilí, jak ctili zákony a uznávali presumpci neviny, vypadá to až neskutečně idylicky ve srovnání s dneškem, kdy expremiéři záhadně bohatnou."

Podle Donutila si meziválečné Československo neidealizujeme: "Myslím, že tak opravdu vypadalo. Všichni pamětníci mi potvrzují, že ta doba byla opravdu noblesní."

Inspektora Klubíčka si už v roce 1933 ve filmu Vražda v Ostrovní ulici zahrál Jindřich Plachta.

Jeho následovník Donutil si stejnou roli vyzkouší v televizním triptychu. Jako Klubíčko se představí ještě 21. října v případu Zlá minuta a třetí příběh, který nese jméno Devatenáct klavírů, bude natáčet příští rok.