12. 4. 2006
Na Provázku je natřískáno. Pořádají konkurz   (iDnes)
Na Provázku je natřískáno. Pořádají konkurz
Brno - V brněnském Divadle Husa na provázku se od včerejška dveře netrhnou. Hledají zde totiž nové herce a zájem o angažmá ve vyhlášeném souboru zaskočil i samotné pořadatele. „Původně měl konkurz trvat jeden den. Bude třídenní. Už minulý týden jsme museli příjem dalších přihlášek prostě zastavit.

Brno - V brněnském Divadle Husa na provázku se od včerejška dveře netrhnou. Hledají zde totiž nové herce a zájem o angažmá ve vyhlášeném souboru zaskočil i samotné pořadatele. „Původně měl konkurz trvat jeden den. Bude třídenní. Už minulý týden jsme museli příjem dalších přihlášek prostě zastavit. To bychom tady mohli sedět a vybírat celý týden,“ povzdechl si včera umělecký šéf známé brněnské scény Vladimír Morávek.
O jedno až dvě nová herecká místa se uchází přibližně sto dvacet zájemců. Jen dnes a zítra bude sedmičlenná komise v čele s Morávkem a producentem Čestmírem Kopeckým nováčky týrat od rána až do desáté hodiny večerní.
V předsálí kongresového sálu včera po poledni nervózně popocházely tři dívky. Hustou atmosféru jakoby podtrhoval přeplněný popelník, který kdosi šoupnul pod výmluvný nápis: Zde nekouříme! „Dívky mezi přihlášenými jasně převažují,“ říká produkční divadla Martina Měšťanová.

Musím poznat magora, říká Čestmír Kopecký

Scénář pohovoru je pokaždé stejný. Morávek sedí se svými kolegy za stolem a vyptává se adeptek, co mají za sebou. Potom padne volba na jeden ze dvou povinných dívčích monologů. Na výběr jsou zlomky z Dostojevského Bratří Karamazových a Čechovova Racka.
„Oba úryvky patří mladým ženám na pokraji šílenství. To je stav, v němž se herecký talent pozná najisto,“ libuje si Morávek.
Jeho spolupracovník Čestmír Kopecký má prý divadlo před nájezdem šílenců naopak chránit. „Já nebudu kecat do uměleckých výkonů. Nepoznám tvárné herce. Jsem v komisi proto, abych rozeznal a vyloučil nezodpovědné a nespolehlivé magory,“ říká Kopecký s odzbrojující otevřeností. Popsaný a nežádoucí druh umělce se prý pozná velmi snadno. „Když má někdo v životopise za sebou už patnáct divadel a v žádném se dlouho neohřál, je to znamení psychopata. Tyto lidi musím Morávkovi rozmluvit, protože by se po čase navzájem asi uškrtili,“ shrnuje svou úlohu v konkurzu Kopecký.

Nervozita, monology čili Znáte vůbec tu hru?

Anna Duchaňová, která zpívá se skupinou Jablkoň, přijela až z Prahy. „Líbí se mi, co se tady hraje,“ komentuje svou účast půvabná dívka poté, co opustila sál s porotou. „Asi půjdu někam na pivo,“ říká s nucenou veselostí a balí si na chodbě saxofon. Zahrát ji ale nenechali.
Ze svého výkonu nemá dobrý pocit Lenka Schubertová. Uvedla se nepřesvědčivě a ztrémovaně odezpívanou lidovou písní, stažené hrdlo mladé herečky místy stávkuje. „Znáte tu hru?“ ptá se Morávek, než má přijít ke slavnému monologu Niny Zarečné. Čechovova hrdinka je také herečkou. V předepsaném úryvku hovoří k mladému spisovateli, který se z osudové lásky k ní později zastřelí. Schubertová monolog umí, ale o čem je Čechovova hra, neví. I proto trochu afektovaně přehrává. Některým členům komise cukají pobaveně koutky. „Je to blbý. Znám to ze zkoušek na JAMU, které jsem už dělala dvakrát. Nelíbila jsem se,“ říká v předsálí Schubertová. Pro svůj neblahý pocit má několik postřehů. „Nezkoušeli mě ani deset minut. Nedali mi vlastně ani žádné extra úkoly,“ povzdechne mladá blondýnka. Slávu a herectví často předchází řada zklamání a neúspěchů. Schubertová to zřetelně cítí.
Matadorka souboru Alena Ambrová své soudcovství a poradní hlas bere víc než vážně. „Rozhodovat o něčí budoucnosti je zodpovědné ale i strašné,“ říká o přestávce rozvážně na chodbě a potahuje z cigarety.

Chlapec z vinohradu a Miroslav Donutil

Režisér a umělecký šéf Vladimír Morávek přiznává, že nával zájemců museli protřídit už v jakémsi předkole. Zájemci formou dotazníků odpovídali na speciální otázky. „Kdosi nám napsal, že na Provázku nikdy nebyl, ale ví, že tady hrál Miroslav Donutil,“ popisuje Morávek odpověď, která autora z konkurzu automaticky diskvalifikovala. Mezi zájemci podle Morávka zatím převládali studenti konzervatoří. Vyskytli se ovšem také svérázní herečtí samorosti. „Byl tady jeden pozoruhodný kluk. Podezřívám ho, že v divadle dosud ještě nebyl,“ popisuje Morávek překvapení prvního dne. Podle něj byl mladík, který zatím na jižní Moravě pěstuje víno a stará se o šest set vinných hlav, zatím nejlepší. Morávek však upozorňuje, že komise dosud proklepla pouze šest lidí. Další překvapení proto nevylučuje. „Jestli z té stovky vybereme dva talenty, byl konkurz úspěšný,“ dodává Morávek.

Foto popis| PŘED KOMISÍ. V Divadle Husa na provázku vybírají nové herce. Snahu zájemců sleduje komise v čele s Vladimírem Morávkem (vlevo) a Čestmírem Kopeckým (uprostřed).
Foto autor| FOTO: MAFA - OTTO BALLON MIERNY

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava