8. 4. 2006
Vysočina je rodištěm známých tváří   (iDnes)
Vysočina je rodištěm známých tváří
Vysočina - Českomoravská vrchovina je rodištěm mnoha významných a úspěšných lidí. Narodili se zde hokejisté hrající v zámořské NHL, nebo herci vystupující v Národním divadle. Vysočina se tak může pyšnit velkým počtem lidí, kteří se prosadili nejenom v tuzemsku, ale také za hranicemi.

Vysočina - Českomoravská vrchovina je rodištěm mnoha významných a úspěšných lidí. Narodili se zde hokejisté hrající v zámořské NHL, nebo herci vystupující v Národním divadle. Vysočina se tak může pyšnit velkým počtem lidí, kteří se prosadili nejenom v tuzemsku, ale také za hranicemi.
Připomeňme si dvanáct slavných lidí, kteří mají své kořeny v kraji. Najdete mezi nimi někoho, koho neznáte? Asi sotva...

Iva Janžurová
herečka

Držitelka Českého lva a ceny Thálie, která zazářila v mnoha filmových a divadelních rolích, se narodila 19.května 1941 v Žirovnici u Pelhřimova. Vystudovala DAMU a začala hrát v libereckém divadle. Poté dostala angažmá v pražském Divadle na Vinohradech a od roku 1987 je členkou Národního Divadla. Její dvě dcery - Sabina a Theodora -se vydaly po matčiných stopách.
Všechny tři si spolu zahrály ve filmu Výlet. Jedna z předních českých hereček žije se svým druhým životním partnerem, Stanislavem Remundou.

Oldřich Navrátil
herec

Herce narozeného v Třebíči lze v současné době vidět na televizní obrazovce v populárním seriálu Rodinná pouta. Seriálové role si oblíbil, hrál například v Místě nahoře, Náměstíčku, Dobré čtvrti a také v pokračování úspěšné teenagerské komedie Snowboarďáci, s názvem Rafťáci. V seriálu Bylo nás pět od Karla Poláčka si zahrál otce Bajzu, neopakovatelná byla také jeho role ve filmu Konec básníků v Čechách, kde ztvárnil Emila Nádeníčka.

David Výborný
hokejista

Hokejový reprezentant působící v zámořské NHL se narodil v Jihlavě. Získal čtyřikrát titul mistra světa - v ruském Petrohradu v roce 2000, o rok později v Německu a dvakrát ve Vídni v letech 1996 a 2005. V patnácti letech začal hrát za Spartu Praha. Pak přestoupil do klubu Cape Breton Oilers, ale po roce se vrátil do Sparty. Rok si zahrál ve Švédském MoDo. Poté byl opět ve Spartě, odkud přestoupil do týmu Columbus Blue Jackets, kde působí od roku 2000.

Miroslav Donutil
herec

Přední český herec a bavič se narodil v Třebíči. Po studiích na JAMU v Brně začal hrát v Divadle na provázku a od roku 1990 má angažmá v Národním Divadle, kde ztvárnil neopakovatelnou roli Truffaldina v Goldiniho Sluhovi dvou pánů. Zahrál si také v mnoha filmech: Tankový prapor, Černí baroni, Pelíšky, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, nebo Pasti pasti pastičky, za který dostal cenu Českého lva za nejlepší filmovou vedlejší roli. Je vítězem ankety Týtý 96 a 97 v kategorii herec, má dva syny, Tomáše a Martina.

Ivan „Magor“ Jirous
básník

Jeden z nejkontroverznějších básníků a organizátor českého undergroundu se narodil v Humpolci.
Vystřídal mnoho povolání: byl výtvarným kritikem, ale i nočním hlídačem, nebo dělníkem. V roce 1969 se stal uměleckým vedoucím skupiny The Plastic People of the Universe. Je známý pod jménem „Magor“.
Byl několikrát vězněn. Měl vliv na vznik Charty 77, kterou podepsal ihned po návratu z vězení. Dnes pobývá ve vesničce Vydří.

Dan Svátek
režisér

Dačický rodák, který letos oslaví třicet jedna let, prožil své mládí v Telči, kde vystudoval gymnázium. Poté absolvoval Filmovou školu ve Zlíně. V roce 2002 debutoval celovečerním filmem Zatracení. Za tento film dostal Zvláštní cenu poroty na mezinárodním festivalu Právo a společnost v Moskvě v roce 2003. Oceněn byl i jeho film Soví řeka na mezinárodní soutěži Rychnovská osmička v roce 1997, získal hlavní cenu v kategorii hraných filmů.

Ondřej Vetchý
herec

Člen pražského Činoherního klubu se narodil v Jihlavě. Zahrál si v mnoha filmech - Obecné škole, Pánské jízdě, Babím létě, nebo v Černých baronech nezapomenutelného vojína Kefalína. Za své herecké umění byl také odměněn. Třikrát byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli za filmy Golet v údolí, Tmavomodrý svět, Báječná léta pod psa a jednou za roli vedlejší ve filmu Kolja.

Jana Štefánková
modelka

Modelka, jež se proslavila i jako moderátorka, se narodila v Havlíčkově Brodě. Po maturitě na gymnáziu odešla do Brna studovat jazykovou školu. Mohla se prosadit i jako sportovkyně - až do dospělosti se věnovala závodnímu běhání. Kariéru začala fotkami pro Playboy v roce 1994, za což získala titul Dívka měsíce a stala se první českou Playmate roku. Poté cestovala a studovala v Honolulu angličtinu a v Sydney univerzitu. Do povědomí většiny lidí se ale dostala až díky moderování televizního pořadu Peříčko.

Lubomír Lipský
herec

Herec a zasloužilý umělec se narodil v Pelhřimově. Seznam filmů, ve kterých si zahrál, je hodně dlouhý -okolo stovky. Byl neopakovatelný ve Třech veteránech, Jáchyme, hoď ho do stroje, nebo Saturninovi. Nejvíce nezapomenutelných rolí ztvárnil v 70. a 80. letech, například Šest medvědů s cibulkou, nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku! Jeden z posledních filmů, kde si zahrál, byl Kameňák. Pro velký úspěch si dědu Poláčka zahrál také v dalších dvou pokračováních.

Martin Koukal
běžec na lyžích

Český reprezentant v běhu na lyžích se narodil v Novém Městě na Moravě. Vysočině zůstal věrný, v současné době žije s rodiči ve Žďáru nad Sázavou. Sportovních úspěchů má za sebou několik: na olympiádě v Salt Lake City získal sedmé místo ve štafetě 4x10 km, na Světovém poháru skončil dvakrát na druhém místě a v roce 2003 vybojoval titul mistra světa v běhu na 50 kilometrů. Studuje Mendlovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně. Jeho velkým koníčkem je horolezectví. Se svým přítelem Radkem Jarošem byl i v Himálaji.

Patrik Eliáš
hokejista

Vzácnou trofej Stanley Cup vyhrál třebíčský rodák v dresu New Jersey Devils již dvakrát - v letech 2000 a 2003. Hokejový reprezentant oslaví letos v dubnu kulatých třicet let. Hokej začal hrát ve svých pěti letech a v sedmnácti si poprvé vyzkoušel start za áčko v dresu Kladna. Tam si ho všiml klub, ve kterém hraje dodnes. Před jedenácti lety opustil republiku a s ní i rodnou Vysočinu. Byl třetí na mistrovství světa v roce 2003 a světovém šampionátu juniorů v roce 1994.

Robert Holík
hokejista

V současnosti jeden z nejúspěšnějších hráčů zámořské NHL a zároveň jihlavský rodák oslavil letos 1. ledna pětatřicáté narozeniny. Syn slavného otce Jaroslava, mistra světa a legendy Dukly Jihlava, dvakrát vyhrál Stanley Cup s týmem New Jersey Devils (1996 a 2000), nyní je hráčem Atlanty. Zúčastnil se několikrát mistrovství světa i Světového poháru. Již deset let je ale americkým občanem a v NHL prošel několika kluby - jedním z nich byl i bohatý New York Rangers. V Americe začínal v Hartfordu.