1. 3. 2006
Neotřelý Donutil „Na cestě“ s Bartoškou   (iDnes)
Neotřelý Donutil „Na cestě“ s Bartoškou
Praha - Herec Miroslav Donutil nedávno oslavil pětapadesátiny. Od dob Balady pro banditu, v níž miloval Ivu Bittovou jako Eržiku a jeho zbožňovaly davy dívek, uplynulo hodně vody. Popularitu mu však voda neodnesla.

Praha - Herec Miroslav Donutil nedávno oslavil pětapadesátiny. Od dob Balady pro banditu, v níž miloval Ivu Bittovou jako Eržiku a jeho zbožňovaly davy dívek, uplynulo hodně vody. Popularitu mu však voda neodnesla. Je členem činohry Národního divadla v Praze, ve filmu i v televizi je často žádán i obsazován. Diář má plný. Není mnoho těch, kteří by dnes věděli, co budou dělat v roce 2007. On to ví. Bude natáčet Vieweghův Román pro muže. Už dnes má roli v něčem, co ještě není napsané.
Na otázku, co by si ke svým nedávným narozeninám přál, odpověděl krátce a zcela jasně - zdraví. „Kdyby se drželo nějakým způsobem alespoň v té míře mé osoby a mých blízkých tak, jak je tomu teď, byl bych docela spokojen.“

Risk, který se vyplatil

Vedle divadelních a filmových rolí mu nepochybně velkou popularitu přináší i práce pro televizi. Celkem pětadvacetkrát se sešel „na kus řeči“ se známými osobnostmi na obrazovkách České televize. Před více než rokem to bylo naposledy.
Mnohý divák zalitoval. Mrzí i Miroslava Donutila, že pořad skončil? „Je mi to líto, ale lítost je zbytečná.“ Nejen ve zmíněných pětadvaceti dílech pořadu Na kus řeči, ale i v představeních Lucerna 96, Spirála 97, Žofín 99 a Baráčnická rychta prý už „odvykládal“ všechno možné. Kromě toho mu vyšlo třináct CD a DVD. „To jsou tisíce historek,“ říká k tomu herec. „Není možné je donekonečna někde brát. Pauza je zcela logická.“
Hosty do svého pořadu Na kus řeči si vybíral sám, po poradě s tehdejším dramaturgem ČT Richardem Medkem. „Jemu vděčíme za to, že pořad vůbec vznikl,“ říká Donutil. „První díl se Zitou Kabátovou a Svatoplukem Benešem byl natočen téměř partyzánsky. Zdaleka nebylo totiž ještě rozhodnuto, že pořad bude - a on to umožnil. Myslím, že tím dost riskoval. Ale ten risk se vyplatil. Potom mu za to dali pochvalu.“ Bohužel se tento díl nezachoval. Kdosi totiž natočenou kazetu přemazal tím, že na ni nahrál dechovku. O to vzácnější je CD, které před několika týdny vyšlo. Zvukový záznam pořídil Multisonic, a tak Na kus řeči s Miroslavem Donutilem a legendární hereckou dvojicí Kabátová-Beneš naštěstí nezmizelo úplně.
Stejně citově jako první díl zasáhly Donutila i některé další. Například s vynikajícími fotbalisty Josefem Masopustem a Antonínem Panenkou, režisérkou a zároveň manželskou dvojicí Jitka Němcová-Otakar Vávra, kterému je pětadevadesát let! „V takových pořadech se dozvíte věci, ke kterým už prostě nemáte přístup. Ti lidé vám přibližují vzdálenou minulost tak, jako by v ní teď žili. Pro mě to bylo místy až velmi dojemné. Stejně tak setkání s Jiřím Kodetem, Pavlem Landovským nebo Ivetou Simonovou.“

Zeptejte se „Barťáka“

Zároveň však byly i díly, které herce zasáhly úplně jinak. Přiznává, že původně nepočítal třeba s tím, že zrovna na ně budou všichni vzpomínat a smát se od ucha k uchu. To byl případ Romana Šebrleho a Roberta Změlíka. „Po pravdě řečeno - musím se přiznat - chlapci, od kterých jsem toho moc nečekal. Nakonec jsme z toho sestřihali dva díly,“ vzpomíná s úsměvem, v němž se zračí zrnko provinění.
V současné době Miroslav Donutil spolupracuje se svým hereckým kolegou Jiřím Bartoškou na pořadu Na cestě. „S Jirkou komentujeme krásně natočené obrázky z různých končin světa jako dva pánové, kteří tam jakoby jsou - a přitom tam nejsou. Komentář je napsán velmi vtipně a oba jsme tuto práci s radostí přijali.“ Ale spolupráci s Bartoškou cosi předcházelo. Tvůrci nejdříve nabídli pořad Donutilovi. Doporučili mu i některé kolegy a projevili prý přání, aby to bylo velmi neotřelé. „Ovšem ti, které mi nabídli, ti mi zrovna připadali velmi otřelí,“ vzpomíná na dobu, kdy se tento pořad začal rodit, Donutil. „Ne proto, že bych si těch kolegů nevážil. Ale dnes, když otevřete nějaký poklop, tak se ty hlasy, které mi nabízeli, ozvou. Což asi není dobře.“ Herec tedy řekl tvůrcům, že pokud opravdu chtějí něco neotřelého, tak ať ho dají dohromady s někým, kdo se do podobných věcí dost často nepouští. „Zkuste oslovit Barťáka,“ navrhl herce Jiřího Bartošku, s kterým ho pojí od studií přátelství. Stalo se.
Donutil dnes říká, že zpočátku měli autoři projektu trochu obavy z toho, zda „je s tím někam nepožene“. „Pak to Barťák přijal a zažili jsme spolu při natáčení spoustu legrace. Plánují se velké věci, a pokud se zadaří, bude to ještě zajímavější,“ přemýšlí o budoucnosti Donutil.

Foto popis| PĚTAPADESÁTILETÝ. Populární herec Miroslav Donutil si k narozeninám přál hlavně zdraví.
Foto autor| FOTO: MILAN NOVÁČEK