28. 1. 2006
Humoresky ztratily svého kapitána   (iDnes)
Humoresky ztratily svého kapitána
Natáčet se nepřestane, třetí řada seriálu se na televizních obrazovkách objeví příští rok

Třetí řada oblíbeného seriálu Četnické humoresky, kterou natáčí brněnské televizní studio, včera utrpěla citelný zásah. V Brně zemřel muž, který řadu příběhů z prvorepublikové četnické stanice vymyslel, přivedl před kamery a režíroval. Těžce nemocný Antonín Moskalyk nabádal své spolupracovníky, aby populární seriál dokončili.

Brno - Četnické humoresky byly a jsou velkým diváckým hitem. Začaly vznikat už před osmi lety a nyní zbývá dotočit zhruba polovinu už třetího pokračovaní. Diváci o svůj oblíbený pořad nepřijdou, přestože včera ze seriálu odešla opravdu ta nejdůležitější postava - režisér a scénárista Antonín Moskalyk.

Seriál pojede dál, režii přebírá dcera

„Úmrtí pana Moskalyka nás všechny hluboce zasáhlo, v žádném případě ale neohrozilo další natáčení,“ uvedl včera ředitel brněnského studia ČT Vladimír Karmazín. Na obrazovku se třetí série humoresek dostane až příští rok.
Poslední řada má třináct dílů. Kriminální příběhy, které řeší těžké delikty, ale i spíše úsměvnou kriminalitu, se odehrají letech 19371938. Seriál skončí v dobách podpisu mnichovské dohody.
„Šlo nám o gramotnou zábavu pro všechny. Tonda nám říkal, že to musíme dokončit. Hlavně příběhům udělejte vždy hezkou pointu, to bylo jeho výslovné přání,“ uvedl dramaturg a spoluscénárista seriálu Miloš Fedaš. Moskalyk začal závěrečnou řadu natáčet už předloni. Vážná choroba jej vloni na podzim definitivně upoutala na lůžko. Už před půl rokem postupně režijní dohled nad seriálem přebírala Moskalykova dcera Pavlína, která žije v Los Angeles. „V létě se už na place střídali a doplňovali. Pavlína seriál dotočí,“ poznamenal Fedaš.
Ústřední tvář Četnických humoresek - herec Tomáš Töpfer - tvrdí, že Moskalyk vytvořil nejlepší ze současných seriálů na všech tuzemských televizních kanálech. „Každý divák tento kvalitativní rozdíl umí posoudit,“ míní představitel vrchního strážmistra Karla Arazíma. Töpferův nejbližší seriálový kolega Ivan Trojan je však přesvědčen, že zbývajícím dílům už bude chybět lesk. „Bez něj to nebude ono. Nemáme výtečného kapitána,“ poznamenal včera Trojan.

Do příběhů vstoupí nové tváře

Třetí série divácky oblíbeného seriálu, která vzniká ve Znojmě, Kroměříži, Boskovicích, hradech Veveří a Buchlov a samozřejmě na četnické pátračce v areálu bývalých vojenských kasáren na Staňkově ulici v Brně, nabídne i řadu nových tváří.
Nově se v seriálu objeví například Miroslav Donutil, Viktor Preiss, Martin Zounar, Ondřej Vetchý, Milan Lasica, Zuzana Bydžovská či František Němec, Petra Špalková, Tereza Bebarová či Bohumil Klepl.
Protekční praporčík Skrčílek v podání Viktora Preisse bude kupříkladu nepříjemný typ, s nímž pátračka vede tichou válku. Donutil se zase promění v Hugo Líbala čili majitele fotoateliéru, který se k Arazímově nelibosti motá kolem jeho ženy Ludmily.
„Ve třetí sérii Četnických humoresek se stane a vyšetřuje deset vražd, sedm pokusů o ni a pět sebevražd,“ bilancuje mluvčí studia Hana Orošová. Četníci ale vyřeší i spoustu zapeklitých a často kuriózních případů.
„Namátkou diváky čeká zápas o historický poklad, znásilnění mládence třemi venkovankami nebo vražda kvůli receptu na mimořádnou kulinářskou specialitu,“ prozradil scénárista Miloš Fedaš.

Foto popis| ODEŠEL TELEVIZNÍ BARD. Režisér Antonín Moskalyk od roku 1953 režíroval více než 450 televizních inscenací a pořadů. Vytvořil na dvě desítky televizních filmů. Diváckým hitem se stalo jeho zpracování románu Boženy Němcové Babička, v posledních letech si televizní publikum doslova zamilovalo jeho seriály Dobrodružství kriminalistiky a Četnické humoresky. Snímek zachycuje režiséra Moskalyka a Tatianu Vilhelmovou při natáčení Humoresek v roce 2004.
Foto autor| FOTO: MAFA - MONIKA TOMÁŠKOVÁ

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava