6. 10. 2005
Miroslav Donutil se vrátil do školy   (iDNES)
Ve třech nových povídkách komediálního cyklu 3 plus 1 s M. Donutilem, které v neděli uvede ČT 1, vytvořil známý herec pět postav... více

Jak to stihl? V poslední epizodě si zahrál v různých převlecích hned několik členů učitelského sboru. "Třeba se mi to ještě někdy poštěstí," doufá.

Volný triptych malých povídek, které Donutil uvádí, hraje v nich a završuje vyprávěním, je zaměřen vždy na jedno společné téma. Nyní to bude škola, na Boží hod už se chystají vánoční příhody.

Herec často přichází s vlastními náměty, podílí se na scénářích, jen režiséři se střídají – školní téma měl na starosti Ondřej Kepka. "Protáhl" Donutila hodně odlišnými charaktery.

V úvodní povídce nazvané Hajzlík představuje učitele češtiny, jenž se ujímá pronásledovaného žáka, kterého hraje Donutilův vlastní syn Martin. V druhé povídce, Výlet, je středoškolským pedagogem s vůdcovskými schopnostmi bývalého důstojníka, který se pokouší svádět kolegyni alias Janu Paulovou na hradě plném duchů.

A poslední povídka čerpá přímo z Donutilova studentského života,  odehrává se v době hercovy maturity a nese jasný název Reparát. Donutil ovšem nehraje sám sebe, nýbrž tři své vlastní profesory, o kterých rád vypráví historky. "Snad mi prominou," věří.

Další vydání cyklu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem, které bude zasvěceno vánočním příběhům, plánuje Česká televize na 25. prosince. "Výjimečně budou jen dva," netají Donutil zklamání, "ale zase to bohatě vynahradí mé skvělé herecké partnerky, Simona Stašová a Libuše Šafránková."

Herci také trochu vadí, že vánoční verze má náladu spíše rozjímavou. "Jenže taková byla představa televize, i když já sám nejsem zastáncem názoru, že Vánocům musí vládnout nostalgie. Dokonce si myslím, že o Vánocích může být veselo," prohlašuje Donutil.

Teprve podle ohlasu obou premiérových večerů se v ČT rozhodne, zda a jak bude pořad 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem pokračovat v příštím roce. Herec míní, že by zvládl i častější vydání než jednou za čtvrt roku, hlavně by však rád viděl protiútok České televize vůči dnešním reality show, jejichž hrdinům přezdívá "křečci".

"Jestli teď Kavčí hory nenasadí své zbraně, udělají chybu," míní Donutil, kterého v poslední době častěji využívá film.

Po Nudě v Brně a Románu pro ženy se za týden představí ve snímku Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, počítá s ním také chystaná komedie Všechno nejlepší! Zato na otázku, zda se objeví v novém televizním silvestrovském pořadu ČT, Donutil odpověděl: "Asi ne, alespoň zatím mi nikdo nevolal."

Mirka Spáčilová, MF DNES